FINANČNÍ SVOBODA >> 1. ÚVOD, ZAKLADNÍ FAKTA

FINANČNÍ SVOBODA I díl -ÚVOD, ZÁKLADNÍ FAKTA

základní fakta shrnul a rubriku vytvořil Petr Bláha, Tvůj Život s.r.o.

Líbilo by se Vám, kdybyste mohli sami rozhodovat o tom CO, KDY, KDE a S KÝM budete dělat? Mít úplnou kontrolu nad svým životem? Líbilo by se Vám, kdybyste se mohli kdykoli rozhodnout cokoli uskutečnit a nezavrhnout onu myšlenku jen proto, že máte hluboko do kapsy? Pak patříte k lidem k jejichž životním cílům patří i  získání FINANČNÍ SVOBODY. Pak patříte k lidem, kterým je věnována  tato rubrika...

      

CO TO  JE  FINANČNÍ SVOBODA?

Finanční svobodou nazýváme takový stav, kdy naše PŘÍJMY jsou VYŠŠÍ než naše VÝDAJE aniž by byla jakýmkoli způsoben ovlivněna nebo omezena životní úroveň, kterou chceme a přejeme si žít!

EXISTUJÍ ZPŮSOBY, JAK JE MOŽNÉ FINANČNÍ SVOBODY DOSÁHNOUT?

Bezpochyby. Sami jistě znáte mnoho příkladů, kdy se člověk dokázal vlastní pílí, vůlí, talentem, iniciativou a snahou vyšplhat až na samý vrchol. Máte-li štěstí,  můžete se také "dobře" narodit nebo zdědit majetek, který váš život může od základu změnit. I náhodná výhra ve sportce může život změnit k nepoznání. Upřímně ale řečeno kolik z nás se může do těchto skupin už teď v téhle chvíli zařadit? STARTOVNÍ ČÁRA a začátek cesty je tedy téměř vždy pro všechny stejná. Je to stav mysli, naše přání, touhy, které se rodí v naší hlavě.

Dovolím si tvrdit, že se všichni snažíme takového stavu dosáhnout. PROČ ale realita vypadá tak, že při odchodu na zasloužený odpočinek v naprosté většině případů musíme spoléhat na vyměřený důchod (jehož výše je pro důstojný a plnohodnotný život prakticky nedostatečná) i pomoc našich nejbližších? Proč realita většiny lidí je taková, že NIKDY své vytoužené FINANČNÍ SVOBODY nedosáhne?

Sám se  nechci a snažím se nepřidat k této většině a tak jsem začal hledat cesty  k její dosažení, objevovat příčiny úspěchu a odpovědi na své otázky. Nebylo to vlastně vůbec složité, protože mnoho moudrých a úspěšných lidí se této problematice už detailně  věnovalo přede mnou.

         

PROČ  TEDY DOSÁHNE FINANČNÍ SVOBODY ASI JEN KAŽDÝ 10. ČLOVĚK? 

1.Nekonkrétní nebo jen mlhavě stanovené sny a cíle

Dovolte mi, abych použil slova klasika: "Kdo nezná přístav, do kterého se chce plavit, tomu není žádný vítr příznivý". Jinými slovy, nevíte-li kam chcete skutečně dojít, nikdy se Vám nemůže podařit najít cestu. Každý z nějakého přístavu odplouváme (naše současná situace, naše PŘÍTOMNOST) do jiného přístavu (skutečné realizace našeho přání, do naší BUDNOUCNOSTI). Pokud ale máme jen mlhavé představy o tom, kde přesně chceme být  a kam dál chceme jít, jen velmi těžko se podaří jakoukoli cestu najít. Střílíme do terče bez míření a mnohdy si ani neuvědomujeme, že ten terč může stát úplně jiným směrem.

ASI JEN KAŽDÝ DESÁTÝ ČLOVĚK, DOKÁŽE PŘESNĚ POJMENOVAT CO VE SVÉM ŽIVOTĚ CHCE DOKÁZAT. Nechci a nebudu Vám přikazovat abyste si ujasnaili co od života vlastně chcete. Osobně bych byl nejradši, kdybyste byl(a) právě tím jedním z deseti. Jestli tomu tak ale není, byl bych moc rád, kdybyste si to přikázali sami sobě. Je to opravdu nesmírně důležité a chvilka Vašeho času může a velmi pravděpodobně to i udělá, otevřít zcela nové obzory vašich životů.  Zkuste si sednout a konkrétně sepsat co od svého života očekáváte. NENÍ TO TAK JEDNODUCHÉ jak se na první pohled může zdát. 

         

2. NEDOSTATEK VNITŘNÍ MOTIVACE 

Až příliš často nám chybí vnitřní motor, hnací síla, která dokáže i v obdobích, kdy  se zrovna nedaří udržet naši aktivitu podnikat kroky, které nás k našim snům a cílům dovedou v chodu. Při prvních neznázích, obtížích a překážkách nás přepadají různé druhy strachu (z neúspěchu, z pomluvy, z osobního selhání...). I naše lennost se pak snaží blokovat naše myšlení a tedy i chování. Následek je pak jasný a může být jen jeden jediný - VZDÁVÁME SE.

Když má ale člověk   dostatečnou vnitřní motivaci, má-li jasně definované cíle, je-li připraven učit se novým věcem, obrnit se trpělivostí, odhodláním nikdy ho nemohou odradit dočasné neúspěchy, překážky ani prohry. Má svou vizi. Své pevné cíle. Svá přesvědčení. Ví, co je smyslem jeho života. Víte proč každá loď dopluje vždy tam, kam chce doplout? ... protože už dopředu ví přesně kam má plout, zná CÍL své cesty.

                                                                   

Opravdu nestojí za to, udělat si chvilku času, popřemýšlet jakým směrem chci, aby se můj život ubíral? Poznamenal si své KONKRÉTNÍ představy  a často si je připomínal? Osobně Vám garantuji, že vlastní sepsaný seznam SNŮ A PŘÁNÍ je jeden ze zaručených největších motivujících impulsů, spolehlivým vnitřním motorem a neutichající hnací silou.                              

3.Absence finančního vzdělání

Správně hospodařit s vlastními penězi je základním kamenem úspěchu. Už celé generace nás společnost ve které žijeme finančnímu vzdělání vůbec neučí. Proč by také měla? Chodíme do práce. Investujeme v tom lepším případě třetinu času našeho života abychom dostali mzdu, která je ořezaná o mnoho daní. Chodíme do obchodů, kde utrácíme zbytek svých vydělaných peněz a za každý nákup ochotně platíme za každou položku další daně. KDO  asi z toho těží? Komu plynou tučné zisky? A připadá nám to úplně normální!!!  Velmi často podléháme "lákavým" nabídkám spotřebitelských úvěrů a vůbec životu žití na DLUH.

Nemůžeme se proto divit, že mnoho na první pohled úspěšných lidí dříve či později uvíznce v různých sítích  finančních problémů a dluhových pastí, které čím dál častěji končí v nejhorším případě vyhlášením osobního bankrotu a návštěvou exekutora. Nemůžeme se proto divit, že skutečně svých snů dosáhne jen asi každý 10. člověk ze 100!

                                                                         

4.ZAŽITÁ SPOLEČENSKÁ DOGMATA, ZPŮSOB MYŠLENÍ

Děláme věci, které jsou ve společnosti ve které žijeme NORMÁLNÍ. Mnohdy ani nepřemýšlíme o tom zda-li nás zažité rituály a  obecně uznávaný způsob života  REÁLNĚ  může k našim vysněným cílům dovést. I když tomu tak mnohdy není, prostě je bezmyšlenkovitě děláme dál a NIC na našem způsobu života neměníme.

Ano, jistě najdou se i tací, kterým se některé věci nelíbí. Mají na ně svůj vlastní názor. I já jich ve svém okolí pár znám. Dokonce jejich odvaha je taková, že se ho nebojí vyslovit. Bohužel většinou ta odvaha končí ve chvíli, kdy by bylo správné vystoupit z řady a jít za svým přesvědčením. Vystoupit z řady a nejít s "DAVEM" je ovšem pro většinu z nás nepohodlné. Jsme ale zvyklí, NEDĚLAT věci, které jsou nepohodlné. Finančně nezávislí ale z toho davu vystupují!!!

V životě nás i nadále budou potkávat nové věci. Naučme se více poslouchat i více o nich přemýšlet. Naučme se hodnotit je až v okamžiku, kdy získáme opravdu všechny informace. Naučme se neodsuzovat věci jen proto, že jsou nové, ještě nedostatečně zažité  a nemáme s nimi žádné zkušenosti. Co když to budou věci a  myšlenky, které zásadním způsobem mohou ovlivnit a změnit i NÁŠ VLASTNÍ ŽIVOT?

Nebyl-li pro Vás čas věnovaný přečtení tohoto 1.dílu zbytečný, alespoň trochu vzbudil ve vašich myslích zvědavost nebo dovedl k zamyšlení, přečtete si i druhý díl pod názvem OSOBNÍ ROZHODNUTÍ více 

    

 

nahoru

Jazyk


Dnes je


Úterý 21.8.2018
Svátek má Johana


Motto dne

MÁŠ ODVAHU ŽÍT PO SVÉM? Sdílet